in

Természetes megoldások korpásodás ellen házilag

Kismama vagy, ezért nem biztos, hogy egy problémával olyan gyorsan és könnyedén nyúlsz bizonyos – vegyszeresebb – készítményekhez, mint régen. Hiszen már nem csak a saját testedért vagy felelős. Kovács Kitti, a XVI. kerületi családok fodrásza összegyűjtötte a természetes megoldásokat korpásodás ellen.

korpasodas-termeszetesen
Női, férfi és gyermek fodrászat XVI kerület 7A korpásodásnak több oka lehet, ezért a korpa megszüntetése is többféle módon történhet. Száraz fejbőr, gombás fertőzés, száraz vagy túl meleg levegő, fel nem derített gyulladás is okozhat a korpásodást.

Hasznos tudni, hogy az esetek többségében, nem attól lesz korpás a haj, hogy valakinek száraz a fejbőre. Ha olyankor használják rá a korpás hajra való sampont, amitől még zsírosabb lesz a haja, azzal nem tudjuk megoldani a problémát.

Elöször a táplálkozásra kell odafigyelni és az elegendő folyadékbevitelre. Ha a táplálkozás megfelelő, de mégsem múlik el a korpásodás, többfajta gyógykészítményt találhatunk a boltokban, de talán hatásosabb és olcsóbb, ha lefőzzük a megfelelő gyógynövényből a teát (pl: kakukkfű és a levendula), és azzal átítajuk a fejbőrt, belemasszírozzuk.

A helyes hajmosásról: hajmosás közben nem szabad nagyon dörzsölni vagy forró vízzel mosni a fejbőrt, mert attól hámlani fog a fejbőr (beindítja a faggyútermelést, ezáltal a haj zsíros lesz, így az eredmény lesz egy korpás fejbőr zsíros hajjal). Fontos tudni, hogy körömmel nem szabad vakarni a fejbőrt mosás közben, mert ha felsértjük, ott keletkező seb gyógyulása idején korpa lesz a seben. Testhőmérsékletű vízzel mossunk hajat, nagyon hasznos lehet egy hűvösebb öblítés a hajmosás végén. Télen vagy hidegben mindig hordjunk sapkát, ugyanis leggyakrabban a megfázott fejbőr okozza a korpásodást.

Hajszálaink sok mindent elárulnak rólunk. Zsírosodás, korpásodás és hajhullás esetén először érdemes egészségi, életviteli szempontból áttekinteni saját szervezetünket. Hajszálaink utalnak korunkra, egészségi állapotunkra, táplálkozásunkra. Erős dohányosoknál pld. jóval kevesebb tápanyag szívódik fel a szervezetben, mivel a nyaki verőerek beszűkülnek. Gyakran elegendő apró változtatás az életmódunkon, és hajunk újra csillogóvá, élettel telivé válik.

A hajápolószerek nagy része, amelyekhez a drogériákban jutunk hozzá, csak rontanak a helyzeten, ugyanis csak egy viaszréteget képeznek a hajon, amit lemosunk róla és semmiféle hatóanyag nem táplálja a fejbőrt.

Hasznos tudnivalók olyan esetekre, mikor az életmódváltoztatás nem hozott eredményt: különböző gyógynövényes teakészítményekkel, hajpakolásokkal, és öblítőszerekkel lehet kezelni, persze ezek 1-2 hetes kezelést igényelnek minimum, vigyázzunk azzal, hogy túl zsírossá se váljon a fejbőr, mert akkor sokkal nehezebb lesz egyszerre két problémát orvosolni.

Gyógynövények: Hajmosás előtt, száraz hajra használjuk. Ha tudjuk, hagyjuk rajta minél tovább, akár egész éjszakára is akár: tegyünk rá egy zuhanysapkát és tekerjük be egy törölközővel, hogy kellemes melegen tartsa. Reggel öblítsük le, majd a szokásos módon mossuk meg a hajunkat.

mezei zsurló: két evőkanál szárított zsurlóhajtást főzzünk öt percig, majd hagyjuk állni minimum negyed órát, fejbőrbe kell dörzsölni
kakukkfű, levendula: sokoldalú gyógynövény, nyugtató hatása miatt egyébként is előnyös.

Magas olajtartalmú növényekről van szó, így érdemes tea helyett az illóolajukat használni bedörzsölésre. Mivel ezek erős szerek, muszáj őket felhígítani egy kicsit, olíva- vagy mandulaolajjal, és ezzel végezni egy héten legalább kétszer alapos masszírozást, majd utána hajat mosni. Ez a módszer elsősorban pikkelysömör okozta korpásodásra jó, de a növények fertőtlenítő hatása miatt nem csak pikkelysömör esetén alkalmazható.

Nagyon hatásos lehet még az almaecet, joghurt és a teafaolaj. Fertőtlenítő hatásuk miatt serkentik a vérkeringést.

Almaecet: mossuk meg a hajunkat a szokásos módon, majd egy pohárba hígítsuk fel az almaecetet először 1:5 arányban. Későbbi hajmosások alkalmával ezt az arányt 1:1-ig növelhetjük, de ennél erősebbet ne használjunk. Miután leöblítettük a sampont a hajunkról, öntsük óvatosan rá az almaecetes vizet, majd finoman oszlassuk el a fejbőrön. Masszírozzuk néhány percig, majd öblítsük le. Ne dörzsöljük túl erősen!

Teafaolaj: kiválóan fertőtleníti a fejbőrt. Néhány cseppet keverjünk össze oliva- vagy napraforgó-, esetleg mandulaolajjal, majd az így kapott keveréket masszírozzuk be a fejbőrbe.

Joghurt: egy csésze zsírszegény, és természetesen natúr joghurt kell hozzá, masszírozzuk a fejbőrödbe, negyedórát hagyjuk állni a pakolást, majd öblítsük le! A joghurt felszívja a felesleges faggyút, ráadásul a kalcium táplálja a fejbőrt és a hajat! Az eredmény selymes, és főként korpamentes haj!

Nagyon elterjedtek mostanában az argánolaj tartalmú készítmények, ezek előnye, hogy ápolja a fejbőrt és a haj is csillogóvá válik tőle. Mindenféleképpen valami olajtartalmú sampon használatát ajánlanám, amit úgy is elérhetünk, ha egy csepp olívaolajjal összekeverjük a hajsampont. Ez a módszer akkor alkalmazható, ha nem zsírosodik tőle a haj.

Kovács Kitti, fodrász: http://bp16.babamama.info/16-kerulet/noi-ferfi-es-gyermek-hajvagas-csaladi-kedvezmennyel/

A teljes tartalomért Klikk ide…

Mezőgazdasági Múzeum – Ingyenes családi napok

Sztárok, akik külföldön próbálnak szerencsét