Gondolom senkit nem kell meggyőzni az érintés fontosságáról! Ez a cikk is csak azért íródott, hogy mindenkit megerősítsen ebbéli meggyőződésében.
Gondolnátok, hogy a baba már a pocakban érzi és élvezi a mamája érintését? Hogyan? A kilenc hónap alatt amíg a méhben növekedik a baba, szinte folyamatosan ingerek érik. Az anya légzése miatt kialakuló ritmikus nyomásingadozás, a járás okán kialakuló ringatás, az anyai szív egyenletes mozgásai mind-mind eljutnak hozzá. Bár még csak pár centis, de ilyenkor is adekvát módon reagál az ingerekre. Keresi a kellemes ingert és elkerüli a kellemetlent.
Az érintés a legkorábbi kommunikációs forma, ha az anya a pocakjára teszi a kezét, a baba erre reagál. Odasimul az anya kezéhez, vagy éppen elhúzódik, ha nem alkalmas neki a „randi”. Érdemes ilyen módon figyelni a babát, ismerkedni vele. A terhesség előrehaladtával egyre színesebb és gyakoribb lehet a kommunikáció az anya és a magzat között. Énekelj neki, beszél hozzá, simogasd. Ebbe bevonhatod a párodat is, elvégre az apák nehezebb helyzetben vannak, hiszen kívülről tudják csak figyelni ezt a kapcsolatot.
A vajúdás is nagyon fontos a baba fejlődése szempontjából! (Szóval a legközelebbi szülés alatt majd gondolj erre, hátha könnyebb lesz…) A méhizom–összehúzódások keltette súrlódások, nyomások beindítják, aktiválják a létfenntartó folyamatokat működtető idegrendszeri központokat, melyeknek születés után azonnal működésbe kell lépniük. Gondolunk itt a légző rendszerre, keringési rendszer, emésztőrendszer, kiválasztó rendszer, stb. Azaz felfoghatjuk úgy, hogy a szülés és vajúdás funkciója, hogy felkészítsék a babát a méhen kívüli életre.
A megszületés után sem ér véget a szimbiotikus szoros viszony az anya és a baba között. Gondoljatok csak bele, eddig egy meleg, puha és sötét helyen élt. Hasonló helyen érzi magát biztonságban megszületése után is. Vedd sokat ölbe, öleld, simogasd, ringasd! A megnyugtató bőr-bőr kontaktus, az étel, a tisztába tevés, a meleg, a szoptatás mind-mind a baba szükségletei. A baba folyamatos közelségre vágyik, sírása arról árulkodik, hogy magára hagyva érzi magát. Nyugtasd meg, vedd ölbe, ringasd el.
A baba ölben tartása a szeretet egyik formája, így tudjuk leginkább kimutatni felé a szeretetünket. A babák érzik is, hogy ki tudja őket biztonságosan, szeretettel tartani, és ha nem érzik magukat biztonságban, akkor sírással jeleznek. A legfontosabb az önbizalom, és a nyugalom! Hidd el, TE vagy a legjobb dolog, ami a babáddal történhet.
Fontos még az is, hogy adj elég időt a babának, ha nyugtalan, ha nem nyugszik meg pár perc alatt az nem akkora baj, lehet neki több idő kell a nyugalom eléréséhez. Ringatod, sétálsz vele, dudorászol… ő hallja a szívverésedet, mint annak idején a pocakodban, és lassan megnyugszik.
Sokan támogatják a babák hordozását, mivel a szoros testközelség nagyon jó hatással van a babákra. Kutatások bizonyítják, hogy a hordozott babák anyukái sokkal pozitívabban viszonyultak gyermekükhöz, valamint a saját anyaságukhoz. Erősíti a kötődést, az ilyen gyerekek között több a biztonságosan kötődő. Örökbefogadott gyerekeknél is nagy lehet a jelentősége a jó kapcsolat kialakításában. Valamint a baba a mamával együtt mozogva hamar részese lesz a család életének. Hordozás közben szabadok az anya kezei, könnyebb utazni, altatni, a baba részt vesz az anya életében. Ne felejtsük: az apukák is hordozhatnak, és így erősödhet a kapcsolatuk a babával.
Sokan szeretik a pólyázást újszülött korban. Ez az egyfajta „textil-anyaméh” masszív, vigasztaló ölelést képez a baba körül és így nyugtatja őt. Természetesen fontos, a megfelelő bepólyázás, mert ha rosszul csináljuk, akkor a baba nem lesz nyugodt, sőt…
Még egy fontos, természetes „nyugtatószer” babák számára: a báránybőr. Kutatások szerint a báránybőrön alvó babák nyugodtabbak, könnyebben letehetők szoptatás után.
Végül még egy és kézenfekvő módszer és alkalom, hogy simogatni tudd a babádat: a fürdetés. Fürdetés közben nem csak tisztogatod a baba testét, hanem gyengéden át is simogatod. Nem érdemes csipogó, zenélő játékokkal elterelni a figyelmét! Remek alkalom ez hogy beszélj hozzá, kapcsolatot létesíts vele.
forrás: pindur.hu