Közösségi média a 16. században? Igen! Csak nem úgy, ahogy ma ismerjük és használjuk. Nincs új a nap alatt, és hogy ez mennyire igaz, azt a Facebook-jelenség is jól példázza. Mert most kiderült, hogy ez esetben is csak a médium és a közeg újdonság a 21. században, az ötlet nem.
Sophie Reinders, egy holland doktorandusz hallgató ugyanis disszertációjában rámutatott, hogy a közösségi média ősét kutatva egészen az 1560-as évekig kell visszamennünk.
A 16. században a nemesi származású európai diákok tanulmányi útjaik során magukkal vittek egy úgynevezett „barátok könyvét”, amit latinul „alba amicorum”-nak neveztek. Ennek a funkciója tulajdonképpen ugyanaz volt, mint a mai közösségi oldalaknak: összegyűjtötték benne azok adatait, akiket ismertek, és akikkel kapcsolatba kerültek.
A különbség annyi volt, hogy ők nem videókat és fényképeket gyűjtöttek, hanem például a kedvenc bibliai idézetet, verset, vagy egyéb szöveges kommentárt.
Sőt, az is szokás volt, hogy a közösségi eseményeken szerzett tapasztalatok is belekerültek a könyvbe, és persze a kapcsolati státusz sem maradhatott ki.
Mindez persze csak a felsőbb társadalmi rétegek sajátja volt, hiszen az utazás és a külföldi tapasztalatszerzés kiváltsága nekik adatott meg. A fiatalok társadalmi presztízse pedig annál nagyobb volt, minél több iskolát és egyetemet látogattak meg, ergo egyre több bejegyzés került a könyvükbe.
A főképpen francia, német és holland diákok könyve sokszor tele volt híres tanárok, tudósok, művészek és filozófusok bejegyzéseivel, rövid üzeneteivel. Ezek egyfajta munkareferenciaként is szolgáltak, ebben a tekintetben a LinkedIn ősének is nevezhetjük ezeket a különleges könyveket.
Bár a nőknek kevesebb lehetősége volt utazni, ők is használták a „barátok könyvét”. Legfőképpen kolostorokat és bíróságokat látogattak, ezen kívül sokat beszélgettek az udvarhölgyekkel, így lapjaikon sokszor szaftos történetek és pletykák is szerepeltek.
További, hasonlóan érdekes cikkekért lájkolja az RTL blogját, a Villanyleót a 21. század „barátok könyvén”, a Facebookon!
A teljes tartalomért Klikk ide…