in

Közel már a szülés…

Közel már a szülés…

Bátran kijelenthetem, hogy a terhesség legnehezebb hónapja mindig az utolsó. Amikor az idő ólomlábakon cammog, akárcsak a kismama, aki úgy érzi, hogy az elefánt hozzá képest már kisegér, és sokkal inkább a bálna jelző festené le helyesen éppen aktuális testméreteit. Amikor már nem esik jól a járás, a fekvés, az állás, az ülés, jobb lenne csak úgy lebegni a világban. És pont erre semmi esély. Amikor minden este úgy fekszik le az ember, hogy talán ma éjjel, majd minden reggel azzal a gondolattal ébred – már ha tud még aludni -, hogy ezek szerint mégsem.

Ilyenkor már feszült figyelemmel lesi mindenki a teste jelzéseit – ám főleg az első gyermeküket várók bizonytalannak érzik magukat: pontosan milyen jelek utalnak a szülés időpontjának közeledtére? Mit kellene érezniük? Ez már jóslófájás? Vagy akkor most már indulhatunk a kórházba?

Nekem pl. egy fia jóslófájásom sem volt, pedig mindenhonnan azt hallottam, hogy az aztán mindenkinél van, és kb. két héttel szülés előtt jelentkezik először. Nem kicsit voltam kétségbeesve, mikor még a 38. héten sem tapasztaltam egyet sem. Aztán az egyik orvosi vizsgálaton kiderült, a méhszájam már egy ujjnyira nyitott, aznap délután pedig búcsút vehettem a nyákdugótól is. De akkor vegyük csak sorba, milyen jelzéseket tapasztalhatunk, ha a baba egyre inkább készen áll a kinti életre.

Szülésindító praktikák
Míg el nem telik a terhességből úgy 37-38. hét, minden kismama azon fáradozik, hogy odabent tartsa a gyereket. De sokan vannak, akik elérik a 40. hetet, és a gyerek még mindig semmi jelét sem mutatja annak, hogy szeretné megnézni a kinti világot. Hogyan csalogathatjuk ki odabentről a gyereket?Bővebben…

Kevesebb a magzatmozgás

Igazából ez a jelenség nem áll szoros összefüggésben a szüléssel, pusztán abból ered, hogy a babának egyre kisebb odabent a helye. Mégis, sok kismama megfigyelte már, hogy a szülés előtti időszakban a babája ismét többet alszik – persze, lehet, hogy csak azért pihenik ki előre ennyire magukat, hogy aztán a szülők ne unatkozzanak, ha végre találkoznak egymással. Ugyanakkor vannak olyan babák, akik még ilyenkor vesznek bukófordulót és állnak be a helyes irányba – azaz fejjel lefelé -, ami finoman fogalmazva is, nem túl kellemes élmény ekkora hassal.

Keményedik a has

Ha már a hasnál tartunk, ejtsünk szót a keményedésekről. A terhesség során ezt gyakran tapasztalja az ember – nem véletlen, hogy a várandósok nagy része magnéziumot is szed -, ám a szülés előtt megjelenhetnek a már fent említett jóslófájások. Ezek nagy intenzitású, erős fájások lehetnek – erősen emlékeztetnek állítólag a menstruációs görcsökre -, nem véletlenül könnyű őket összekeverni a szülési fájdalmakkal, ám jellemzőjük, hogy nem igazán válnak rendszeressé, és némi idő elteltével – ami akár pár órát is jelenthet – egyszer csak elmúlnak.

Hetekkel a szülés előtt jelentkezhetnek, gyakorlatilag ezzel edz a méh a majdani nagy napra. De ha nem tapasztalsz hasonlót – mint az én esetemben -, akkor se aggódj. És hogy miből tudhatod, hogy a fájdalmaid esetleg már nem is jóslófájások? A szülési fájások egy idő után rendeződnek, azaz egyre gyakrabban és rendszeres időközönként követik egymást, miközben a fájások hossza egyre nő. Ezért aztán érdemes minden esetben előkeríteni egy órát gyorsan, és figyelni, tapasztalsz-e bármi rendeződést. A kórházba addig nem érdemes elindulni, míg már legalább egy órája rendszeresen, 5-10 percenként jelentkező 30-40 másodperces fájásaid nincsenek.

Kinyílt a méhszáj

Önmagában nem feltétlen jelzi előre, hogy itt az idő. Bár bizonyos esetekben már a vajúdás előtt megnyílik, a legtöbb kismama zárt vagy éppen csak kicsit kinyílt méhszájjal kezdi a szülést hosszú óráit. Ugyanakkor a nyitott méhszájat érdemes figyelemmel kísérni.

Elment a nyákdugó

Amikor a méhszáj elkezd kinyílni, akkor találkozik az egyszeri kismama a nyákdugóval. Vagy sem, mert bizonyos esetekben a legnagyobb titokban távozik. A nyákdugó a méhnyakat elzáró zselés-kocsonyás, egyeseknél ennél folyósabb állagú anyag, aminek legfőbb funkciója, hogy védi a méhben fejlődő magzatot a hüvelyből felszálló fertőzésektől. Ha eltávozik, akkor valóban közel a szülés időpontja, de hogy mennyire, azt egyik orvos sem fogja tudni teljes biztonsággal megmondani. Van, akinél ez órákat, másnál napokat jelenthet.

Ne ijedjen meg senki, ha a nyákdugó véres, barnás, sárgás, stb. – számtalan formában létezhet, kb. ugyannyira egyéni a megjelenési formája, mint az, hogy hányféleképpen lehet megélni a szülést.

Ajjaj, hasmars!

Elég általános jelenség, hogy a szülést megelőző időszakban a szervezet mintegy megtisztítja önmagát. Például kitakarít mindent, ami a babának kifelé jövet az útjában lehet. Ennek köszönhetően a kismama nem ritkán a vécén kénytelen tölteni pár órát. Jobb esetben az input oldalon nem történik semmi, de az is gyakori tünet, hogy a szülés előtt hányással küzd a kismama.

Azért senki se lepődjön meg, ha később, a szülőszobán felajánlják neki a beöntést: a belekben még ennek ellenére is maradhat salakanyag, amit a baba feje egészen biztosan ki fog nyomni. Ehhez persze az orvosok és szülésznők hozzá vannak szokva, őket nem zavarja, ám az egyszeri kismamát esetleg zavarba hozhatja a belénk nevelt civilizációs gátlások miatt, ez pedig visszahathat a vajúdásra. Ha tehát úgy érzed, te ettől ódzkodsz, lehet, hogy érdemes meggondolni azt a beöntést majd.

Fáj a derekam…

Ha a keresztcsontod környékén makacs, feszítő fájdalmat érzel – netán bizonyos időközönként ismétlődik is -, akkor biztos lehetsz benne, már nem kell sokáig várni. Sőt, sok kismama a szülés során is úgy tapasztalja, a fájásokat nem annyira az alhasában-hasában érzi, sokkal inkább a derék tájékán. Bármennyire is örül ilyenkor az ember lánya, hogy hamarosan már nem kettő az egyben lesz, azért jól tud esni ilyenkor egy finom, lágy masszázs, amely kíméletesen enyhíthet ezen a fájdalmon.

forrás: babanet.hu

Magyarország újra szállíthat élő szarvasmarhát Fehéroroszországba

Mi a névszámod? Olyan a hatásod!