John Williams 90 éves
Korunk egyik – ha nem a – legnagyobb filmzeneszerzője, John Williams, idén február 8-án ünnepli 90. születésnapját. Ennek okán készítettük ezt a kis cikket. Isten éltesse!
Williams mára 5 Oscar, 4 Golden Globe, 7 BAFTA és 24 Grammy-díj büszke tulajdonosa, nem mellesleg Steven Spielberg házi zeneszerzője 1974 óta.
Az 1950-es évek közepétől aktív, több amerikai sorozathoz írt zenéket, 1966-ban az Audrey Hepburn és Peter O’Toole nevével fémjelzett “Hogyan kell 1 milliót lopni?” című krimi-vígjáték zenéjéért is ő a felelős. Az első nagy áttörés karrierjében az 1972-es Oscar-gálán történt, mikor elnyerte a legjobb zenéért járó díjat a “Hegedűs a háztetőn” c. filmért. Ezután olyan filmek zenéjét szerezhette, mint “A Poszeidon-katasztrófa”, melyben olyan nagy sztárok szerepelnek, mint Gene Hackman, Ernest Borgnine vagy Shelley Winters, vagy a “Pokoli torony” Paul Newman, Steve McQueen, Fred Astaire, Richard Chamberlain és még sokan mások főszereplésével.
John Williams és a Bécsi Filmharmónikusok: Star Wars – Imperial March:
Ekkor figyelt fel rá az ifjú rendező, Steven Spielberg is. Első közös munkájuk a Goldie Hawn és William Atherton főszereplésével készült “Sugarlandi hajtóvadászat” volt. Ezt követte a kasszát robbantó horror, “A cápa” 1975-ben, amelyért újabb Oscar-díjat kapott. 1978-ban két film zenéjéért is jelölték, a “Harmadik típusú találkozásokért” és a “Csillagok háborújáért”, utóbbiért ismét átvehette a szobrocskát. Ezután olyan filmekkel ért el sikereket, mint az 1978-as “Superman”, az 1979-es “Meztelenek és bolondok”, az 1980-ban készült Star Wars-folytatás, az “A birodalom visszavág”. 1981-ben Indiana Jones első kalandja következett, majd 1982-ben az “E.T. – A földönkívüli” zenéjéért újabb Oscar-díjjal jutalmazták. 1983-ban a klasszikus Csillagok háborúja-trilógia záródarabja, “A Jedi visszatér” következett, majd jött 1984-ben az “Indiana Jones és a végzet temploma” és Mel Gibson és Sissy Spacek főszereplésével az “A folyó”. 1987-ben Jack Nicholson, Michelle Pfeiffer, Cher és Susan Sarandon filmjéhez, “Az eastwicki boszorkányokhoz” írt zenét, emellett még ugyanebben az évben Spielberg az “A nap birodalma” c. filmjében közreműködött. 1989-ben három filmzenét is jegyez: Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag, Örökké, Született július 4-én.
Az E.T. – A földönkívüli 20 éves évfordulójának mozipremierje:
Az új évtizedben olyan filmek zenéjéért volt a felelős, mint: Ártatlanságra ítélve (1990 – Harrison Ford a főszereplő), Reszkessetek, betörők! (1990), Stanles és Iris (1990 – Robert De Niro és Jane Fonda főszereplésével), Hook (1991 – Dustin Hoffman, Robin Williams, Julia Roberts és Bob Hoskins főszereplésével Spielberg rendezésében), JFK – A nyitott dosszié (1991 – Oliver Stone filmje Kevin Costner főszereplésével), Túl az óperencián (1992 – Tom Cruise és Nicole Kidman a szereplők), Reszkessetek, betörők! 2.: Elveszve New Yorkban (1992), Jurassic Park (1993).
John Williams és a Bécsi Filmharmónikusok: Jurassic Park Theme:
1993-ban a “Schindler listája” elhozta Williams számára eddigi utolsó Oscar-díját. De ezután sem pihent sokat, olyan filmekhez írta a talpalávalót, mint: Nixon (1995 – Anthony Hopkins a címszereplő), Sabrina (1995 – Harrison Ford és Julia Ormond a két főszereplő), Sleepers – Pokoli lecke (1996 – Brad Pitt, Robert De Niro, Dustin Hoffman, Jason Patric, Kevin Bacon, Vittorio Gassman, Minnie Driver a főszereplők), Az elveszett világ: Jurassic Park 2. (1997), Amistad (1997 – Anthony Hopkins és Djimon Hounsou a szereplők), Hét év Tibetben (1997 – Brad Pitt és David Thewlis a két főszereplő), Ryan közlegény megmentése (1998).
John Williams és a Ryan közlegény megmentése zenéje:
1999-ben újra visszatért a Star Wars-világához, és az előzmény-trilógia első részéhez, a “Baljós árnyakhoz” is ő szerezte a zenét. Ezt követték az “A hazafi” 2000-ben Mel Gibsonnal, majd 2001-ben a Stanley Kubrick helyett már Steven Spielberg által rendezett “A.I. – Mesterséges értelem”, s még ugyanebben az évben egy újabb nagy port kavaró franchise első darabja, a “Harry Potter és a bölcsek köve”. 2002-ben a Star Wars előzmény-trilógia középső része, az “A klónok támadása” mellett Spielberg sci-fije, a Tom Cruise főszereplésével készült Philip K. Dick-adaptáció, a “Különvélemény” következett, de a sort ebben az évben szintén egy másik Spielberg-film, a Tom Hanks és Leonardo DiCaprio főszereplésével bemutatott “Kapj el, ha tudsz” zárta volna, ha nem jön közbe a “Harry Potter és a titkok kamrája”. 2004-ben újabb Spielberg/Hanks-együttműködéshez csatlakozott, melynek címe “A terminál”. Még ebben az esztendőben megírta a harmadik Potter-film zenéjét, hogy utána 2005-ben már a Star Wars előzmény-trilógia befejező részét készíthesse. Emellett olyan filmekhez adta a nevét, mint: München, Egy gésa emlékiratai, Világok harca.
John Williams az Universal Studios Orlando-beli koncertjén: Harry Potter Theme:
Ezután 3 év kihagyás, pihenés következett, hogy aztán 2008-ban a negyedik Indiana Jones-kaland zeneszerzőjeként térhessen vissza. Ezt követően csak 2011-ben írt filmzenét: a “Tintin kalandjai” valamint a “Hadak útján”. 2012-ben a “Lincoln”, 2013-ban “A könyvtolvaj” következett. 2015-ben a harmadik Star Wars-trilógiához zenét írt, így 2015-ben “Az ébredő erő”, 2017-ben “Az utolsó Jedik”, és 2019-ben a “Skywalker kora” részek is az ő nevétől hangosak. Közben persze elvállalt olyan munkákat is, mint “A barátságos óriás” (2016) vagy “A Pentagon titkai” (2017) zenéjének írása, komponálása.
John Williams és az Indiana Jones-filmek zenéje:
Jelenleg a következő Indiana Jones-film zenéjét várhatjuk a mestertől.
John Williams 90 éves
Ez a cikk John Williams 90 éves először a Retromuzsika.hu. oldalunkon jelent meg.
Tovább: John Williams 90 éves