Az amerikai tudósok nem csak a biológiában vannak otthon, de még roppant kreatívak is: festék és vászon helyett mikroszkópikus élőlények és Petri-csésze segítségével készítenek képeket. Nézze meg, hogy néz ki Van Gogh híres festménye vagy New York térképe fluoreszkáló baktériumokból! 2015-ben a mikrobiológusok is beszálltak a képzőművészetbe, ugyanis megrendezésre került New York-ban az első olyan kiállítás, ahol nem mezei festmények versenyeznek egymással, hanem
baktériumtelepekből készült színes képek.
A módszer lényege tehát egyszerű: ha a megfelelő baktériumokat megfelelő elrendezésben tenyésztjük, olyan színösszeállítást és formákat kapunk, amelyekkel képeket is készíthetünk.
Íme a legsikerültebb példányok:
Ezt a kompozíciót van Gogh Csillagos éj c. festménye inspirálta, létrehozója pedig Melanie Sullivan mikrobiológus és nem utolsó sorban fertőző baktériumok.
Itt látható az eredeti festmény:
(via wikipedia)
1. helyezett
Mehmet Berkmen és Maria Penil: „Neuronok” (New England Biolabs)
sárga: Nesterenkonia baktérium
narancs: Deinococcus és Sphingomonas baktérium
Két napon keresztül, 30 fokon „növesztették” a műremeket, ezután még pár napon keresztül pihentették, végül pedig kiöntötték epoxigyantával, hogy megmaradjon az örökkévalóság számára.
2. helyezett
„New York térképe”
A kompozíció sok-sok Petri-csépszéből áll, amelyekben egyébként ártalmatlan Escherichia coli-baktérium és UV-lámpa fényénél fluoreszkáló proteinek lenyűgöző összjátékát láthatjuk.
3. helyezett
Maria Eugenia Inda: „Betakarítás” (Cold Spring Harbor Labs)
Az alkotás egy Saccharomyces cerevisiae nevű élesztőbaktériumból készült. Szimbolikus jelentőségű, hogy éppen ez a baktérium lett a kép „alapanyaga”, hiszen a legalapvetőbb élelmiszereinkhez, mint például a kenyér, a bor vagy a sör elengedhetetlenül fontosak az élesztőbaktériumok.
Közönségdíj
Maria Penil: „Sejttől sejtig” (Berkmen Lab)
A kép Seinococcus és Sphingomonas bacteriumokból áll.
Erre pedig a további menő baktériumművészetet nézegethet a mezőnyből:
(Manal Hamed: „Virágzó napsütés” / Katar)
(Nuria Castro: Bifidobacteri-mikrovirág)
(Paul Rowley: „Elszaporodott élesztő” / Colorado)
(Nicola Fawcett: „Kert bélbaktériumokból” / Egyesült Királyság)
(Képek: microbeworld.org, via huffingtonpost.com)
Ha szeretne még hasonló műalkotásokról olvasni, lájkolja be a Villanyleó oldalát:
A teljes tartalomért Klikk ide…