Merényletek, terrorcselekmények, kivégzések, robbantások – a felsorolás hallatán mindenkinek ugyanaz jut az eszébe világszerte. AZ ISIS vagy más néven az Iszlám Állam terrorszervezet egy éve jelentette be, hogy világuralomra tör és létrehozza a kalifátust. Több mint 3100 ember végeztek ki azóta, óriási gazdasági és kulturális pusztítást okoztak és egyelőre úgy tűnik, nem sikerül őket megállítani. Hubai Antal riportja.
A dzsihadista csoport már 1999-ben létrejött, de csak 2006 óta nevezik magukat Iraki Iszlám Államnak. Szaddam Hussein volt iraki diktátor pártjának két vezetője áll a szervezet élén. Nagy Britannia méretű területet foglaltak már el Irak és Szíria területén. Műkincsek és olaj fekete kereskedelmével, túszokért kapott váltságdíjból tartják fenn magukat. Annyira radikálisak, hogy még az Al Kaida is megszakította velük a kapcsolatot. Az Iszlám Állam egyik legnagyobb erőssége az internet és a közösségi média. A túszokról, robbantásokról, haderejük bemutatásáról szóló propaganda videók tucatjait töltötték fel az internetre, és dokumentálják a kulturális értékek, romok, világörökségi területek elpusztítását is és sokkolják vele a világot. A nemzetközi összefogás egyik fő feladata, hogy megpróbálják radikálisan csökkenteni a netes megjelenésüket.
Az ISIS elleni harcról és az onnan menekülők helyzetéről többször adtunk már hírt. Irakban csaknem 1 millió menekült él sátortáborokban. A menekültek közül sokan Nyugat-Európába menekülnek, többek között Magyarországon keresztül. A debreceni menekülttáborban 800-an férnének el, de már 1800-an vannak. A zsúfoltság, a kilátástalanság okozta feszültség okozhat olyan konfliktusokat, mint például a hétfő délutáni, amikor egy férfi a másiktól elvette a Koránját és megtaposta. Verekedés tört ki, amiben legalább 100 menekült vett részt. Végül a tábor lezárásával sikerült megállítani a zavargást.
A teljes adást megnézheti az RTL Moston!
Kattints ide a teljes cikkért!
: http://www.rtl.hu/rtlklub/fokusz/egy-eve-tartja-rettegesben-a-vilagot-az-iszlam-allam