in

Bergamot-dzsemek: juj, de finom! – Interjú Mika Sárával

Nemrégiben az interneten böngészve egy csodaszép, szemet és ízlelőbimbókat egyaránt kényeztető lekvárcsoda-gyűjteményre bukkantam. Rögtön úgy éreztem, ezt nemcsak, hogy meg kell kóstolnom, de meg kell mutatnom a nagyvilágnak is. Ez a csoda a Bergamot-dzsemkollekció:a titok nyitjáról és persze a lekvárokról Mika Sárával beszélgettünk.
Honnan jött a dzsemek ötlete?
Az egész egy vasárnapi narancslekvár főzésből indult több mint fél évvel ezelőtt, olyan jól sikerült, hogy jött a gondolat, hogy ezt árulni kellene, mind a hármunknak voltak jó ötletei, hogyan is kellene belekezdeni a dolgokba. Megszületett a név, az egységes matrica és az első különleges ízek, és az elismerések láttán úgy gondoltuk, hogy érdemes ezzel tovább foglalkoznunk. Még nagyon az elején járunk, de nagy reményeket fűzünk a Bergamothoz.
pina colada
pina colada
 Miért pont  Bergamot?
Szerettünk volna egy olyan nevet választani, ami könnyen megjegyezhető és különleges. A Bergamot név ötlete Fannitól származik, aki ezt eredendően egy más vállalkozásnak szánta, ám mikor felvetette, hogy szerinte jól illene a név a dzsemekhez, mind a hármunknak nagyon tetszett az ötlet. Ez a különleges citrusféle kedélyjavító hatású, akár csak a mi dzsemjeink. 

sweet onion

Hogyan készítitek egészen pontosan a dzsemet?
A dzsemhez, gondosan válogatott friss gyümölcsöt, illetve zöldséget használunk. Először is nagyon alaposan megtisztítjuk őket, ezután felaprítjuk a legideálisabb méretre. A Bergamot dzsemek egyik különlegessége, hogy tele vannak gyümölcs darabokkal, nem homogenizáljuk a végeredményt. A darabolás után, hozzáadjuk a fűszereket, a gyümölcspektint és a cukrot vagy egyéb édesítőszert (xilit, fruktóz), lényeg hogy az édesítőszernek ne legyen mellékíze. Ezután az egészet felforraljuk és már mehet is az előkészített steril üvegekbe a finomság. A dzsemekhez kis százalékban adunk cukrot, hogy minél inkább megőrizzék friss gyümölcsös ízüket.
Fügelekvár
Fügelekvár
Milyen élettani hatásai vannak a Bergamotnak?
A Bergamot dzsemek egészségesek, nem tartalmaznak színezéket vagy tartósító szert, vannak xilittel, illetve fruktózzal készült ízek is, hogy a cukorbetegek és a diétázók se maradjanak ki a jóból. Nagyon magas a gyümölcstartalmuk, és mivel nincsenek agyonfőzve, mint egy lekvár, megőrzik a gyümölcs frissességét és vitamin tartalmát. Egyetlen hátrányuk, hogy függőséget okoznak.
trió1
Ezelőtt, illetve emellett voltak-vannak más különlegesnek számító lekváros, vagy bármilyen egyéb, gasztronómiai jellegű próbálkozásaitok?
Én nagyon szeretek dekoratív tortákat illetve süteményeket készíteni, Fanni – szakács lévén – otthon van a konyhaművészetben, Eszter viszont inkább a fotózás híve, de komolyabb saját projektekbe még nem fogtunk bele.
 Honnan szerzed be az alapanyagot a Bergamot dzsemhez?
A gyümölcsök nagy része, saját kertünkből, Marcaliból származik, csak azt vásároljuk meg, amit nem tudunk megtermelni, például az ananászt. Az üvegeket Pécsen szerezzük be, a saját tervezésű matricákat egy budapesti nyomda nyomtatja.
Széles L. Gábor
2015.11.05

Százakra omlott rá egy épület

A Frizbi színpadán: FLM