Szörföző Mikulás, bőrönddel rohangáló ünneplők, feldíszített banánfa, piros és sárga fehérnemű. Csak néhány érdekesség a nagyvilágból a karácsonyi és szilveszteri szokások közül. Lássuk, hogy ünnepelnek most a nálunk élő olaszok, spanyolok és más nemzetiségűek. Michele Sita 15 éve érkezett hazánkba Dél-Olaszországból. Ő avat be minket a hagyományos olasz Karácsony rejtelmeibe, melyet áthat az igazi déli temperamentum. Nagy család, sok kaja és hatalmas hangzavar. Náluk már december 8-án álla karácsonyfa, és egészen január 6-áig tart az ünneplés. Egyes falvakban élő Betlehemet is építenek, egy jászollal, amelyben a falu újszülöttje is helyet kap, mint a kis Jézus.
Nem csak a petárdáktól zajosak az utcák Szilveszter napján. Most jöjjön a leghajmeresztőbb olasz szokás. Éjfélkor kidobjuk az ablakon a régi holmikat, például cipő, vagy tányér, minden, ami nem kell. Ilyenkor az olaszok nemhogy az utcára nem merészkednek ki, de még az autóikkal is menedékbe vonulnak.
Marta Garcia, aki a spanyolországi Oviedoból költözött hazánkba közel 20 éve azt mondja, hogy az olaszok, amikor éjfélt üt az óra, esznek 12 szőlőszemet egymás után, ugyanis ez 12 hónap szerencsét hoz.
Rea Zsófi és Izabella apukája brit nemzetiségű, ezért a lányok többnyire az angol szokások szerint ünnepelnek. A lányok a Mikulást is igencsak különleges ajándékokkal várják. Szegény Mikulás, tej és bor együtt, biztos gyakran jár a mosdóba utána. Talán még a rénszarvasok járnak legjobban a répával. Az angol gyerekekhez 25-én a Mikulás hozza az ajándékot, és nem csizmába, hanem zokniba rejti.
Indiában fenyőfa híján pl. mangó-, vagy banánfát díszítenek karácsonyfának. A brazilok fehérbe öltöznek, hogy elijesszék a rossz szellemeket, és virágokat szórnak az óceánba, így áldozva a víz istennőjének. Chilében bőröndökkel rohangálnak, miután éjfélt üt az óra, ugyanis úgy tartják, aki elszalad vele a sarokig és vissza, arra nagy utazás vár az új évben. Egyes helyeken szeptemberben, októberben, februárban, vagy éppen márciusban ünneplik az Újévet. A muzulmánok pl. most 1437-et írnak, s októberben ünnepelték az új esztendőt. A buddhistáknál a tibeti időszámítás szerint 2142, a hinduknál pedig már 311 trillió fölött van az évek száma.
A teljes adást megnézheti az RTL Moston!
A teljes tartalomért Klikk ide…