Pár napja álltam az IKEA élelmiszeres boltjánál, előttem egy velem egyidős hölgy, olyan ötéves forma gyerekkel. Vett svéd húsgombócot barna mártással, meg egy üveg áfonyalekvárt és már majdnem fizetett a pénztárnál, amikor felsikoltott, hogy hoppá, megfeledkezett a dobozos krumplipüréről. Szomorú kutyatekintettel nézett rám, hogy ne türelmetlenkedjek, de ő visszafutna egy doboz por alapú püréért. Visszaszalad, fizetett, közben a pénztárost kérdezte, hogyan is kell ezt megcsinálni.
A pénztáros annyit mondott: adjon hozzá tejet meg vajat. A hölgy a gyerekkel úgy távozott, hogy azt motyogta maga elé, reméli, hogy sikerül finom pürét készítenie, mert ő olyat nem tud főzni.
Rá kellett jönnöm, hogy még egy ennyire alap élelmiszer is sok háziasszonynál gondot jelent, ráadásul korábban én sem készítettem krumplipürét nagyon gyakran. De az utóbbi időben párszor olyat sikerült rittyentenem, hogy Férj közölte: ez a cucc is mehet a Petra féle világsztár alkotások gyűjteményébe.
Megmutatom, én hogyan készítem ezt az alap köretet, ami szintén olyan étel, hogy “ahány ház, annyi szokás”, de nekem ez a recept vált be és ezt használom. Az eredmény egy légiesen könnyed, picit darabos, mert mi úgy szeretjük és enyhén fanyar ízvilágú krumplipüré, amit úgy kanalaz be minden családtagom, hogy még a tányért is kinyalja maga után.
Felhívom a figyelmet az aznap a fenti üzletben vásárolt tányéromra is, új szerzemény, szeretem!
Alaprecept, hozzávalók:
1 kg krumpli
1 csapott evőkanál vaj vagy margarin
3-4 evőkanál tejföl
só, bors, szerecsendió, vegeta, fokhagymapor – saját ízlésvilágodnak megfelelően ezekből válogass
extra: egy kis kolbászzsír csak úgy, az íze kedvéért
A krumplit hámozd meg, ha nagy, akkor félbe-negyedbe vágva rakd fel főni sós vízbe. Amikor megpuhult, öntsd le róla a víz 90%-át, egy nagyon picike lé, épphogy maradjon az alján. Villával vagy krumplinyomóval jól nyomkodd szét, ha darabosabban szereted, annyira nem kell nekiesni.
Míg forró, add hozzá a vajat, vagy margarint, jól forgasd bele. Ízesítsd ízlésednek megfelelően, én általában csak sót és borsot használok. Vegeta például évek óta nincs itthon, majd egyszer, ha felnövök, – khm – saját magam szeretnék ilyen készíteni.
Befűszerezés után forgasd bele a tejfölt, három evőkanál elég, de ha hígabbra szeretnéd, elfér bele a négy evőkanál is. Jól keverd ki és már eheti a család, akik a hátad mögött már felsorakoztak a tányérjaikkal.
További tuti receptekért
fotó: saját
Kattints ide a teljes cikkért!
: http://bouvet.cafeblog.hu/2015/08/08/a-tokeletes-krumplipure-titka/